Měření nitroočního tlaku

Provádíme měření nitroočního tlaku jako preventivní nebo kontrolní měření.

Nitrooční tlak měříme na přístroji zvaném tonometr od výrobce Topcon, který se běžně používá pro měření nitroočního tlaku v očních ambulancích a jedná se o bezkontaktní metodu měření.

jpg

O měření nitroočního tlaku

Co je to nitrooční tlak?

Nitrooční tlak je výsledkem poměru mezi tvorbou a odtokem nitrooční tekutiny. Příčinou jeho zvýšení, čili zvýšení nitroočního tlaku může být vyšší tvorba nitrooční tekutiny nebo její pomalejší odtok.

Proč měřit nitrooční tlak?

Vysoký nitrooční tlak bývá největším rizikovým faktorem pro glaukom, laicky zvaný zelený zákal a jiná oční onemocnění.

Jak se pozná, že má člověk vysoký nitrooční tlak?

Většinou se to nedá poznat. Člověk nemusí mít a převážně ani nemá žádné příznaky. Někteří lidé mohou popisovat zhoršený kontrast nebo duhové kruhy okolo světla, ale většinou člověk nemá žádné příznaky.

Jak u nás vyšetření probíhá?

Měření se provádí na bezkontaktním tonometru. Pacient položí do tzv. opěrky bradu a čelo a přístroj ukáže jednomu oku světelný bod. Přístroj nejprve provede tzv. pachymetrii, zjistí tloušťku rohovky a pak spočítá nitrooční tlak z míry zploštění rohovky po fouknutí proudu vzduchu na oko o určité síle a z určité vzdálenosti. Pak se měří stejným způsobem oko druhé.

Jedná se o zcela nebolestivé a neinvazivní vyšetření. V den měření nitroočního tlaku je dobré nepoužívat kontaktní čočky minimálně 2 hodiny před samotným měřením.

Jak dlouho měření trvá?

Jedná se očasově nenáročné měření, které trvá přibližně 5 - 10 minut.

Galerie

Jsme tu právě pro Vás....

Neustále se vzděláváme nejen v našem oboru, ale i v blízkých odvětvích. Naši optometristé jsou registrováni Ministerstvem zdravotnictví, jsou členy Společenstva českých optiků a optometristů a České kontaktologické společnosti, které jsou garantem kvality v oboru.

Kontaktní informace

HANEL Optik s.r.o.

Masarykovo náměstí 59, 537 01 Chrudim (mapa)

+420 608 545 909

+420 469 623 439

info@haneloptik.cz

IČO: 17231213 | DIČ: CZ17231213

Otevírací doba:

Po - Pá: (9:00 - 17:00), Sobota: (9:00 - 11:00)

Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů: