Jak chránit oči nejen u počítače?

Přidáno: 17.05.2022

Téměř všichni používáme více či méně digitální přístroje a skoro všichni máme dříve nebo později větší či menší problémy s očima, s únavou. A není to jen monitor počítače nebo tabletu, jsou to telefony, obrazovky TV a další přístroje.

Co to s námi dělá? Ovlivňuje to náš život?  Dá se s tím něco dělat?

To jsou nejčastěji kladené otázky v naší oční ambulanci. Stále více k nám chodí pro pomoc lidé nejrůznějšího věku, povolání a očních problémů. Společně se pak snažíme nalézt to nejlepší řešení aniž bychom řekli: “Omezte nebo nepoužívejte počítač”. Víme, že počítače nás “živí”, jsou součástí naší práce, našich životů, prostě digitální svět je všude kolem nás a jen těžko se od něho distancujeme.

Pálí vás při práci s PC oči? Bolí vás v práci hlava? Jste unavení?

Vstáváte s pocitem únavy a připadáte si méně odpočatí než večer?

 

Podívejme se co to s námi vlastně dělá.

Monitor PC (ale i LED a LCD obrazovky) hlavně ty modernější mají velmi vysoký podíl modrého světla než má běžné denní světlo. Tím je narušena tvorba hormonu melatoninu, který se tvoří v epilýze v mozku a nám se pak opožďuje usínání. Tento hormon nám řídí náš biorytmus - tedy ovlivňuje naše vnitřní hodiny a tím i kvalitu spánku a míru naší regenerace. Tvoří se ve tmě, v noci a je důležité mít při spánku opravdu tmu, žádně minimální světýlko, nejhůře LED osvětlení. V podstatě platí, že čím více tohoto studeného LEDkového světla dopadá do našeho oka, tím více jsme ohroženi únavou očí a celé mysli.

Na toto téma proběhlo již mnoho vědeckých studií z nichž mě nejvíce zaujala jednoduchá studie belgičanů se vzorkem běžné populace ve věku 13-17 let, kteří si po 21. hodině surfovali na internetu 2 hodiny. Průzkum ukázal, že byli druhý den 5x unavenější než stejná skupina lidí, kteří si tou dobou četli nebo se věnovali jiné činnosti. Únava byla měřena několikastupňovou tabulkou. Koncentrace hormonu melatoninu byla o 23% menší než u “nepočítačové” skupiny.

 

A jak tento stav tedy řešit? Je třeba udělat několik důležitých úkonů:

 1. Důležité je správně upravené počítačové pracoviště - monitor by měl být v úrovni přirozeného postavení hlavy ve vzdálenosti alespoň 60 cm, přirozené denní světlo nebo umělé osvětlení v teplém (do žluta - jako byly klasické žárovky, dnes i vybrané zářivky), světlo by se nikdy nemělo odrážet v obrazovce monitoru, stejně jako dopadající slunce

 2. Při práci je důležité nechat oči odpočinout. K tomu postačí jednoduché pravidlo20-20-20. Každých 20 minut se zadívat na 20 vteřin na vzdálenost 20 stop (5-6 metrů a dál) nejlépe ven. Přidejte k tomu trochu tekutin, protažení, projití na toaletu apod. a tělo může zase dobře pracovat.

 3. Mějte správně vykorigované oči. I když si myslíte, že vidíte dobře, nechte si kvalitně změřit zrak u zkušeného optometristy. U nás v HANEL Optik si na měření zraku rezervujeme vždy 60 minut. Nejsou výjimkou ani 2 návštěvy, protože mnohdy jsou oči tak unavené, že reakce na oční testy je nízká až nedostatečná a pak je třeba provést ještě kontrolní měření v jinou denní dobu, abychom vyloučili chybu z únavy.

 4. Nedílnou součástí je i osobní poradenství ve výběru správných brýlových čoček (chcete-li skel). Kancelářské, pracovní nebo počítačové brýle je třeba vybírat podle osobních potřeb a nároků na vidění podle individuálních parametrů.

 5. A na místě je volba ochrany před nežádoucím velkým množstvím modrého světla digitálního světa. Zde se nám velmi osvědčila antireflexní vrstva od tradiční  německé firmy Rodenstock SOLITAIRE PROTECT BALANCE 2, která sklízí nemalé úspěchy po celém světě u uživatelů digitálních přístrojů.

 

A čím je jiná tato povrchová vrstva Solitaire BALANCE 2 jiná?

 • tato vrstva eliminuje modré světlo na přirozenou úroveň, čímž není narušen náš přirozený biorytmus. Spánek je opět hluboký a osvěžující, rána jsou svěžejší a odpočatější, lépe se nám pracuje, máme více energie.

 • díky lepšímu kontrastu se našim očím ulevuje, chrání naši sítnici a tím vyhovuje potřebám digitálního světa.

 • je maximalně odolná proti poškrábání (2x odolnější než běžné antireflexní vrstvy)

 • má antistatický efekt

 • je odolnější vůči zamlžování

 • má vynikající ostrost a úžasný vzhled

 • neuvěřitelně snadno se čistí

 • obsahuje ochranu před škodlivým ultrafialovým a infračerveným zářením

 • maximální ochrana před rušivými světelnými odlesky

 • odolná proti špíně, prachu a vodě

 

Chcete-li se o této problematice s námi pobavit a řešit svůj problém, zastavte se a nebo se rovnou objednejte na měření zraku.

 


Kontaktní informace

HANEL Optik s.r.o.

Masarykovo náměstí 59, 537 01 Chrudim (mapa)

+420 608 545 909

+420 469 623 439

info@haneloptik.cz

IČO: 17231213 | DIČ: CZ17231213

Otevírací doba:

Po - Pá: (9:00 - 17:00), Sobota: (9:00 - 11:00)

Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů: