Jarní ochrana očí

Přidáno: 10.04.2023

Slunce našemu organismu prospívá, ale všeho moc škodí. A to platí zejména pro naše oči.

Většinu škodlivého UV záření ze slunce pohltí přední struktury oka, jako je spojivka a rohovka. Pokud to však s vystavováním se sluníčku hned zjara přeženete, dojde k poškození povrchových vrstev buněk předních částí oka – spojivky a rohovky. To se projeví náhle vzniklým zánětem očí, který se projevuje pocitem pálení, řezání, zvýšeným slzením a zarudnutím. Přítomná bývá i bolestivost a někdy mohou výrazně opuchnout i oční víčka. Takové akutní podráždění očí vídáme na jaře velmi často a není to nic příjemného.

Pojďme si sdělit, proč tomu tak bývá

Prvním z důvodů je to, že naše oči nejsou po dlouhých chladných měsících na slunce zvyklé. Druhou příčinou je fakt, že jarní slunce putuje po obloze velmi nízko nad horizontem a jeho paprsky nám tak většinu dne svítí přímo do očí. Naopak v létě je slunce vysoko nad obzorem a proti slunci nás chrání obočí a nadočnicové oblouky, takže k přímému svitu do očí nedochází. A posledním důvodem je nedostatečná ochrana očí. Zatímco v létě většina z nás sluneční brýle poctivě nosí, brzy na jaře to ještě někteří nepovažují za důležité.

Kromě popsaného akutního zánětu očí přináší vystavení se slunci i závažnější rizika.  Tím nejhorším případem je proniknutí UV paprsků přes zornici  dovnitř oka. Tam se škodlivé paprsky buď absorbují v oční čočce nebo až v zadní části oka na sítnici očních tkání (očním pozadí). Protože paprsky, které proniknou až sem, mají vysokou energii, jsou schopny prostřednictvím tzv. fotochemické a fototermické reakce působit závažné poškození citlivých očních tkání.

V mládí se oko dokáže s mírným poškozením vlastními opravnými mechanismy vyrovnat, pokud je však poranění výrazné, zůstávají drobná poškození. Pokud takovýchto poškození za život svým očím „dopřejete“ několik, může se stát, že ve vyšším věku se pak projeví buď jako šedý zákal (zneprůhlednění oční čočky) nebo horší postižení, a to je postižení sítnice. U velmi malých dětí, starších dospělých seniorů jsou ochranné funkce oka a nápravné mechanismy poměrně snížené, proto je prevence na místě.

Jarní ochrana očí

Jaká je tedy správná jarní ochrana?

 Na sluneční brýle nikdy není příliš brzy, ani pozdě! Kromě brýlí vždy doporučujeme oči i aktivně stínit kloboukem se širokou krempou nebo čepicí s kšiltem, a to zejména u dětí. Významnou roli pak hraje i pestrá strava s vysokým obsahem vitamínů a antioxidantů.

Správné sluneční brýle mají kromě 100% bloku UV záření i příjemnou barvu, dostatečnou tloušťku čoček a odolný materiál. 

Hlavní nevýhodou levných slunečních brýlí je příliš tenká čočka. Ta jednak není schopnadobře filtrovat vysoké intenzity UV záření (i když je na štítcích uvedená blokace UV) a navíc se během nošení a zahřívání na slunci deformuje. I nepatrná změna tvaru čočky pak vede k tomu, že brýle zkreslují a nositelé pak popisují točení hlavy, závratě a špatný odhad vzdálenosti. Tenká barevná fólie je navíc velmi měkká a během několika dní se poškrábe. Na každé rýze se světlo rozptyluje a výrazně tak snižuje kvalitu vidění.

Další nevýhodou obyčejných slunečních brýlí je nekvalitní materiál obruby. Ten je u plastové varianty příliš křehký, takže ho nelze nijak upravit na obličej nositele. Výsledkem je to, že nositelům brýle kloužou na nose nebo dokonce působí bolestivé otlaky. Kovové obruby mívají často příměs alergizujících látek, které zejména v létě mohou při kontaktu s potem, kůží a krémy působit svědivé zarudnutí pokožky. Jejich křehkost se projeví nízkou životností a nemožností jakýchkoliv oprav.

Naopak všechny sluneční brýle v očních optikách mají evropský certifikát kvality (CE), který garantuje vlastnosti samotné čočky i obruby. 

Zvláštní kapitolou ochrany zraku před UV zářením jsou i  kontaktní čočky. Ti, kteří používají kontaktní čočky každý den, si můžou pořídit kontaktní čočky s integrovaným UV filtrem. Škodlivé UV paprsky tak neproniknou dovnitř oka. Je potřeba si však uvědomit, že čočky nechrání okolí očí, proto ideální kombinací jsou kontaktní čočky s UV filtrem a kvalitní sluneční brýle..

Užijte si příliv slunečných paprsků,

                             Mgr. Simona Bramborová, DiS.


Kontaktní informace

HANEL Optik s.r.o.

Masarykovo náměstí 59, 537 01 Chrudim (mapa)

+420 608 545 909

+420 469 623 439

info@haneloptik.cz

IČO: 17231213 | DIČ: CZ17231213

Otevírací doba:

Po - Pá: (9:00 - 17:00), Sobota: (9:00 - 11:00)

Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů: