Zima a kontaktní čočky

Přidáno: 11.01.2021

V mrazech, obzvláště spojených s větrem Vaše oči dost často trpí. Přestože může pršet nebo sněžit, vzduch v zimě bývá ve skutečnosti sušší než po zbylou část roku. Toto období může pak být obzvláště náročné pro ty z Vás, kdo nosíte kontaktní čočky. Abyste se vyhnuli nepříjemným pocitům během zimního období, tak jsme pro Vás připravili rady a informace, které by Vám mohly pomoci.

  • Tak začneme rovnou od podlahy, tedy od spánku... :-) Dopřejte si dostatek odpočinku během noci, to očím uleví i zmírní pocit suchosti a únavy očí. Přiměřený spánek Vaše oči osvěží a připraví je na všechno, čím si budou procházet během celého následujícího dne.

  • Dalším základním předpokladem je dostatečná hydratace celého těla. V zimních měsících obvykle pijeme méně vody, je proto důležité dbát na dostatečný příjem tekutin.

  • Noste sluneční brýle jako ochranu před UV zářením a větrem. Můžete si „spálit“ oči, zejména při slunečném počasí a sněhu, následkem čehož se dostaví rozmazané vidění a můžete cítit pálení v očích (podobné tomu, jaké znáte, když si spálíte na slunci kůži). A to rovnou jeden až tři dny. Sluneční brýle také ochrání Vaše oči před sněhem, deštěm a vším dalším, co by mohl vítr přivát do očí.

  • V zimě se vysušují nejen oči, ale i pokožka. Snažte se nasadit si kontaktní čočky do očí předtím, než se namažete, zvláště to platí pro ruce. Správný postup je tedy umýt si ruce, nasadit kontaktní čočky do očí a teprve potom použít podle potřeby krém nebo jiný přípravek. 

  • Vyhněte se zdrojům tepla jako jsou teplovzdušné ventilátory a krby. Topení v uzavřených prostorech může snížit vlhkost vzduchu, takže uvažujte o zvlhčovači vzduchu, který pomůže udržet správnou úroveň vlhkosti vzduchu v místnosti, nejlépe okolo 50%. 

  • Proč máme příliš uslzené oči, tekoucí i po tvářích v mrazivých dnech? Protože v mrazivém počasí všechno, co dráždí oči, včetně suchého vzduchu, vyvolává v očích slzení. Slzné žlázy ve snaze svlažit a zvlhčit rohovku v oku začnou fungovat na plné obrátky. Jako pomoc ke zmírnění slzení je možné použít oční kapky nebo umělé slzy doporučované pro uživatele kontaktních čoček, nejlépe bez konzervantů.

  • Pravidelně v chladném počasí vyměňujte své kontaktní čočky za nový pár podle doporučení, ať už se jedná o jednodenní, čtrnáctidenní nebo měsíční čočky. Kontaktní čočky pak lépe udrží kyslík, vyvolávají méně podráždění a zvyšuje se pohodlí jejich nošení.

  • Pokud oči velmi slzí a cítíte podraždění a únavu očí, na chvíli si od kontaktních čoček odpočiňte a noste dioptrické brýle. Nahrazení čoček brýlemi po návratu domů ze školy nebo zaměstnání může udělat divy. Kontaktní čočky vysušují oči svou samotnou přítomností v oku, takže včasné vyndání čoček očím často uleví.

Abychom si to shrnuli, v zimě je důležité dostatečně spát, pít a odpočívat.. :-)

   Hezké koukání mrazu navzdory,

      Mgr. Simona Bramborová, DiS.


Kontaktní informace

HANEL Optik s.r.o.

Masarykovo náměstí 59, 537 01 Chrudim (mapa)

+420 608 545 909

+420 469 623 439

info@haneloptik.cz

IČO: 17231213 | DIČ: CZ17231213

Otevírací doba:

Po - Pá: (9:00 - 17:00), Sobota: (9:00 - 11:00)

Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů: